Způsob jízdy

Jednou ze základních věcí, kterou byste si měli ujasnit hned na začátku, je způsob jízdy, tedy kterou nohu budete mít ve vázání vpředu a kterou vzadu.

Podle toho rozlišujeme dva způsoby jízdy:
Jestli jste nikdy nejezdili na skateboardu a nevíte, podle čeho se rozhodovat, zde je jednoduchý návod. Nejpoužívanější metodou je klouzání na ledě nebo v ponožkách na linoleu. Jedna noha jde automaticky dopředu a druhá drží balanc těla. Dáváte-li při klouzání dopředu levou nohu, budete na snowboardu jezdit regular. S pravou nohou vpředu si zvolíte goofy. Po čase se můžete naučit jezdit oběma způsoby.

Směr jízdy

U snowboardingu rozlišujeme dva směry:

  • Frontside - jedete obličejem ke svahu. Frontsidová hrana je tedy ta, kde jsou špičky prstů.
  • Backside - je opakem frontsidu a je to jízda po backsidové hraně, tedy té, kde máte paty. Při backsidu jedete zády ke svahu.
Úhel vázání

Volba šířky a úhlu postoje je často jen otázkou pohodlnosti, ale nezapomínejme, že určité typy jízdy mají své charakteristiky:

  • Při freestylu se užívá spíše širší postoj, protože je stabilnější. Vzdálenost mezi chodidly by měla být okolo 50 cm. Úhel vázání u freestylu se nastavuje téměř kolmo na délku prkna, což umožňuje jízdu fakie (pozpátku).
  • U alpského stylu se více používá užší postoj, který je pro řezané oblouky nezbytný. Další výhodou je maximální prošlápnutí prkna, čímž se vyvine veliký tlak na střed snowboardu. Postoj by se měl pohybovat okolo 45 cm. Vázání se v alpském stylu stáčí více ke špičce a bývá natočeno okolo 45-60 stupňů.
Nástup do vázání

Nejprve si najděte nějaké rovné místo, aby snowboard zbytečně neujížděl. Jako první nastupujte do vázání přední nohou, druhou nohou snowboard jistěte. Při zapínání přezek u měkkého vázání začínejte u kotníkové přezky a pak teprve zapněte prstovou. Docílí se tím maximálního utěsnění mezi prknem a nohou. Máte-li tvrdé vázání, zapínejte jej podle toho, jestli má prstovou nebo patovou přezku. Postup je jednoduchý: patu boty zasunete pod opěrku a přezku zapnete.

Padání a vstávání

Pro začátečníky je důležité naučit se padat a vstávat, protože ze začátku člověk prakticky nic jiného nedělá. Ztratíte-li rovnováhu na frontsidové hraně, budete padat dopředu. Netlumte pád strkáním rukou pod sebe, protože tak může dojít ke zlomení zápěstí a dalším úrazům. Opakované pády na kolena mohou být bolestivé, ale to můžete omezit chrániči. Při pádu dozadu nejde dělat nic jiného, než dopadnout na hýždě. Jako ochranný prostředek se dá vyzkoušet leccos, ale polštář pod kalhotami vaší eleganci nepřidá.

Vstávání není tak jednoduché, jak vypadá. Pro začátečníka je lehčí zvedat se přes frontsidovou hranu, na kterou zatlačíte prsty u nohou a horní část těla pažemi zvednete, tzn. stojíte na frontsidové hraně. Pokud vstáváte přes backsidovou hranu, zatlačíte na ni patami a pomocí rukou, kterými jste vzadu opřeni, dostanete horní část trupu švihem do vzpřímené polohy.


<< zpět na hlavní stranu