Freestyle Snowboarding

Zahrnuje v sobě hlavně jízdu v neupravených terénech, nejrůznější skoky, otočky, salta a jiné triky, ježdění ve snowparcích a také snowboarding v halfpipe (U-rampa) a zdolávání překážek všeho druhu.

Při freestyle snowboardingu je potřeba získat maximální volnost pohybu při zachování dobré ovladatelnosti snowboardu. Proto se používají měkké boty, freestylová vázání s nízkými opěrkami a snowboardy s nosey (čti nousy - jakési ohyby na koncích prkna) vpředu i vzadu.

Mezi freestylové závodní disciplíny patří:

Carving Snowboarding

Krotí jej sjezdaři, kteří si libují v jízdě po upravených sjezdovkách, maximální rychlosti, řezaných obloucích a prudkých zatáčkách. Důraz je zde kladen hlavně na maximální přenos síly na hranu snowboardu.

Zde se používají naopak tvrdé boty (přezkáče), tvrdé vázání a sjezdové snowboardy s nosem pouze vepředu (zadní není třeba, protože sjezdaři většinou nejezdí pozadu). Tento jízdní styl je k vidění především v Rakousku, Francii a Evropě vůbec. A také co se závodů týká jsou v carvingových disciplínách Evropani lepší než Američané.

Carvingové disciplíny jsou:

  • sjezd
  • slalom
  • super-G
Tyto disciplíny jsou stejné jako u lyžování. Snowboarding má navíc:

  • paralelní slalom
  • duální super-G
Jezdí vždy dva závodníci najednou, rychlejší vyhrává.

Freeride Snowboarding

Je asi nejpopulárnějším stylem snad díky tomu, že je tolik uvolněný. Je kombinací freestylu a carvingu. Představuje volnou jízdu po širokých pláních, ale i upravených sjezdovkách, sjíždění strží a hlavně sem patří extrémní snowboarding (něco jako skialpinismus na snowboardech).


Umožňuje použití všech druhů bot i vázání, freeridové snowboardy jsou pak střední cestou mezi vyhraněnými styly (kompromis mezi pružným freestylovým a tuhým carvingovým snowboardem. Důvodem, proč mnoho lidí opustilo lyže a nazulo feerideové prkno, je i skutečnost, že naučit se na snowboardu jezdit v hlubokém sněhu není nic příliš obtížného a zvládne to i průměrný jezdec.

Do freerideových závodních disciplín můžeme zařadit:

  • bordercross - je to jakýsi motokros na prknech, kdy závodníci startují ve skupinách na trať plnou překážek a vyhrává ten, kdo se dostane nejrychleji dolů.

<< zpět na hlavní stranu